Jak wybrać najlepsze konto dla studenta?
Data dodania: 30 października, 2023 / Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024Konto studenckie to często pierwszy krok do samodzielności finansowej młodych osób. Dlatego ważne jest, żeby studenci lub osoby uczące się wiedziały, na co zwrócić uwagę wybierając konto dla studenta. Dlatego w tym artykule przedstawimy różne rodzaje kont bankowych w ofercie dla młodych klientów. Dowiesz się jak założyć konto osobiste, jakie są opłaty i prowizje oraz jakie korzyści otrzymasz, otwierając konto w banku.
Rodzaje rachunków bankowych dostępnych dla studentów
Przy szukaniu dobrego konta studenckiego możesz spotkać się z różnymi ofertami, które zależą od stylu życia młodych. W związku z tym w ofercie banków znajdziesz:
- Konta osobiste dla studentów, które oferują podstawowe usługi bankowe tj. kartę debetową, wpłaty i wypłaty z bankomatów, dostęp do bankowości online i aplikacji mobilnej. Są to najczęściej darmowe konta lub z niskimi opłatami.
- Konta oszczędnościowe dla studentów to odpowiedni wybór, jeżeli zależy Ci na regularnym oszczędzaniu. Takie konto oferuje zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż na zwykłym koncie osobistym, a jest bardziej elastyczne niż korzystanie lokaty bankowej.
- Konta walutowe dla studentów są skierowane do potrzeb młodych, którzy studiują za granicą lub często podróżują. Takie konto pozwoli Ci zaoszczędzić na transakcjach w walutach obcych, zamiast płacić za wysokie koszty przewalutowania.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze konta dla studenta?
Wybierając konto studenckie, określ swoje potrzeby i czego oczekujesz od banku. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz otworzyć swoje pierwsze konto. Oczywiście najważniejszą kwestią są opłaty i prowizje. Szkoda płacić za rachunek skoro łatwo znajdziesz bezwarunkowo darmowe konta. Dzięki temu nie będziesz musiał pilnować wpływów na konto ani tego ile już zapłaciłeś kartą, żeby była ona darmowa. Uważaj tylko na ukryte opłaty. W tym celu dobrze zapoznaj się z tabelą prowizji i opłat wybranego banku. Pomogą Ci w tym aktualne rankingi kont studenckich.
Przy porównaniu kont, sprawdź również dostępność bankomatów i opłaty z nimi związane. Jest to istotna kwestia, kiedy często korzystasz z gotówki, np. w drukarni przy uczelni. Poza tym ważna jest również jakość obsługi w tym dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Wygodna i nowoczesna bankowość pozwoli Ci łatwo zarządzać swoimi finansami. Czy to sprawdzić saldo rachunku, czy szybko wykonać przelew za najem mieszkania.
Jak otworzyć konto bankowe dla studenta?
Założenie konta dla młodych osób w wieku 18-26 to prosty i szybki proces bez wychodzenia z domu. Banki oferują otwarcie konta na selfie, dzięki czemu nie musisz czekać na kuriera z dokumentami ani iść do placówki.
Na początek skorzystaj z rankingu kont dla studentów, żeby wybrać interesującą ofertę, która zapewni Ci dobre konto dla studenta. Zakładając konto, sprawdź, ile to trwa i co będziesz potrzebował. Najczęściej wystarczy dowód osobisty oraz potwierdzenie z uczelni posiadania statusu studenta. Kiedy masz niezbędne dokumenty, to możesz zacząć wypełniać formularz, który poprowadzi Cię krok po kroku, co masz zrobić, żeby złożyć wniosek o konto.
Otwarcie konta wiąże się z weryfikacją tożsamości. Jeżeli składasz wniosek przez internet, to konto będzie aktywne dopiero wtedy, kiedy twoja tożsamość będzie potwierdzona. Kartę debetową do swojego konta otrzymasz listownie. Poza tym to już wszystko! Czas aktywacji konta zależy od tego, jaki sposób założenia wniosku wybierzesz. Może to trwać od kilku minut do nawet kilku dni roboczych.
Prowizje i opłaty za konto studenckie
Przy przeglądaniu ofert kont studenckich możesz spotkać się z dodatkowymi kosztami, na które trzeba uważać. Najczęściej występującymi opłatami są obciążone wypłaty z bankomatów, zwłaszcza innych banków, oraz opłata za kartę do konta. Co więcej, niektóre banki mogą naliczać też opłatę za prowadzenie konta. Najczęściej takie koszty nie są naliczane, jeżeli zapewnisz wystarczająco wysokie wpływy na swoje konto oraz spełnisz wymagania co do wysokości transakcji płatności kartą.
Dodatkowe korzyści w bankowych kontach dla młodych dorosłych
Jednak nie wszystkie banki ukrywają koszty. W niektórych znajdziesz konta dla młodych oferujące wiele korzyści w tym bezwarunkowo darmowe konto. Najlepsze konta studenckie zapewniają swoim młodym klientom takie bonusy jak:
- darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów,
- nielimitowane bezpłatne przelewy,
- kilka darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu,
- karta wielowalutowa,
- nowoczesne płatnoci mobilne,
- promocje na start.
Zalety wybrania konta osobistego dla studenta
Konto młodzieżowe ma wiele zalet, z których warto skorzystać, póki nie ukończyłeś 26 roku życia. Przede wszystkim banki dla studentów obniżają wszelkie opłaty, a niektóre usługi są po prostu darmowe. Bez problemu znajdziesz konto, gdzie nie zapłacisz za obsługę jego. Dodatkowo nie będziesz mieć wygórowanych warunków do spełnienia. Często spotkasz się z promocjami i ofertami skierowanymi do twoich potrzeb. Może to być zniżka na kursy, dodatkowe korzyści za zakupy biletów komunikacji miejskiej. Poza tym posiadanie konta i korzystanie z usług bankowych pozwoli Ci już budować swoją historię finansową, która przyda Ci się, kiedy będziesz potrzebować w przyszłości kredytu hipotecznego na zakup domu czy mieszkania. Warto o to zadbać odpowiednio wcześnie.
Każde konto studenckie zaoferuje Ci inne korzyści, które warto ze sobą zestawić. Pamiętaj, że w poszukiwaniach pomocne będą nie tylko rankingi banków, ale również rankingi kont studenckich. Dzięki nim łatwiej znajdziesz najtańsze konto na rynku, które np. nie będzie wymagało określonej kwoty transakcji kartą, żeby za nią nie płacić co miesiąc. Pamiętaj, żeby zadbać o swoje finanse już jako osoba młoda. W ten sposób zadbasz o swoją historię kredytową, ale również uporządkujesz swój budżet domowy.