Jak wybrać studia? Jak wybrać STUDIA

Kiedy studenci mają wakacje?

Data dodania: 21 grudnia, 2023 / Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
Kiedy studenci mają wakacje? kiedy-studenci-maja-wakacje | Źródło: Tirachard Kumtanom / Pexels

Uczniowie i studenci z wytęsknieniem wyczekują wakacji, żeby odpocząć dłuższy czas od nauki. Kiedy studenci mają wakacje? Zaczynają się one końcem czerwca i trwają aż do 1 października. Jednak okres wakacji może być krótszy lub dłuższy. Sprawdź, dlaczego i skąd to wynika. Poza tym z artykułu dowiesz się również, jak wygląda rok akademicki i na jakie inne dni wolne możesz liczyć na studiach.

Kiedy studenci mają wakacje?

Kalendarz studencki różni się od kalendarza zwykłego ucznia. Jedną z zalet bycia studentem jest długa przerwa letnia w nauce. Studenci mają wakacje od końca czerwca do pierwszego października. Mimo wyznaczonych oficjalnych terminów to każdy student może zacząć i skończyć wolne w innym czasie. Dlaczego? Wynika to z sesji egzaminacyjnych.

Jako student będziesz miał wyznaczony w różnym czasie do zdania kolokwia i egzaminy. W grę wchodzą również poprawki. Jeżeli nie uda Ci się zdać przedmiotu za drugim podejściem, to czeka Cię sesja poprawkowa, która jest w pierwszej połowie września. Dlatego, mimo że oficjalnie wakacje zaczynają się 30 czerwca i kończą 1 października, to możesz je zacząć wcześniej lub później i szybciej skończyć.

Ile trwa rok akademicki studenta?

Rok akademicki w Polsce trwa zwyczajowo od 1 października do 30 czerwca. Inauguracja roku akademickiego może być wyznaczona na różne dni w zależności od tego, w jaki dzień tygodnia wypada 1 października. Zależy to w dużej mierze już bezpośrednio od każdej uczelni. Nawet w tym samym mieście jeden uniwersytet będzie zaczynał zajęcia dydaktyczne 30 września, a na innym organizacja roku akademickiego rozpocznie się 1 października.

O tym, jak będzie podzielony dany rok, czyli kiedy wypadną przerwy od nauki i sesje egzaminacyjne zależy od rektora uniwersytetu. Informacje na temat organizacji roku akademickiego sprawdzisz na stronie swojej uczelni. Na każdy nowy rok studiów jest podawana dokładna rozpiska z podziałem na semestry nauki i dni wolne od zajęć dydaktycznych.

Sprawdź, ile trwa kwadrans studencki?

Jak wygląda kalendarz akademicki?

Kalendarz akademicki wpływa bezpośrednio na każdy dzień studenta. Niezależnie od tego, czy studiuje na studiach dziennych, czy zaocznych. W zależności od uczelni spotkasz się, że każda z nich ma ustalony własny kalendarz akademicki, który określa, kiedy odbywają się zajęcia i kiedy wszyscy odpoczywają.

Kalendarz podzielony jest na 2 semestry. Semestr zimowy, który rozpoczyna każdy rok i semestr letni, który kończy się wakacjami. Po każdym semestrze są wyznaczone około 2 tygodnie na sesję egzaminacyjną. Podczas niej zaliczasz kolejne ćwiczenia i zdajesz egzaminy z wykładów.

Podczas trwania zimowego semestru możesz się spodziewać dodatkowych dni wolnych w listopadzie oraz przerwę świąteczną w grudniu. Po sesji zaczyna się tygodniowa przerwa na ferie zimowe, a po tej przerwie zaczyna się kolejny semestr.

Semestr letni rozpoczyna się końcem lutego i trwa do czerwca. Na jego koniec wyznaczona jest letnia sesja egzaminacyjna, po której zaczynają się wakacje studentów. Przerwę wakacyjną zaczniesz, dopiero gdy zdasz wszystkie egzaminy. Warto pamiętać, że w czasie trwania letniego semestru masz około tygodniową przerwę wiosenną, Wypada ona wtedy, gdy jest Wielkanoc.

Ile miesięcy wakacji mają studenci?

Studenckie wakacje trwają od lipca do końca września, jeżeli chodzi o pełne miesiące. Oznacza to, że studenci mają 3 miesiące wakacji, które mogą wykorzystać na podróże, albo pracę sezonową na pełen etat i zdobywać doświadczenie zawodowe.

Jednak nie wszyscy mogą się cieszyć aż tak długimi wakacjami. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak się uczyłeś przez semestr zimowy i letni. Jeżeli zdasz wszystkie egzaminy w pierwszym terminie, to na dobrą sprawę wakacje zaczniesz wcześniej niż na początku lipca. Może to być nawet i miesiąc wcześniej. Natomiast, jeżeli nie przykładałeś się do nauki w trakcie roku, to cały czerwiec spędzisz na drugich terminach. W najgorszym wypadku czeka Cię płatna poprawka, która jest wyznaczona na pierwszą połowę września.

Kiedy kończy się rok na studiach?

Na studiach nie ma oficjalnego zakończenia z galą i przemówieniem rektora. Takie rzeczy są przeznaczone na początek każdego roku studiów. Tak naprawdę każdy rok akademicki trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku. Mimo że wakacje zaczynają się w lipcu, to w końcu na wrzesień zaplanowane są obrony i egzaminy poprawkowe. 

Dlatego początek wakacji studenckich zależy od tego, kiedy będziesz zdawać kolejne zaliczenia i egzaminy lub kiedy oddasz swoją pracę dyplomową. Możesz mieć wszystko za sobą już początkiem czerwca, a niektórzy studenci będą męczyć się z poprawkami do samego końca czerwca.

Dni wolne od zajęć — ferie i inne wolne

Studenci mogą liczyć na długie wakacje letnie, ale też inne dni wolne. Ferie zimowe na studiach nie wyglądają już tak jak w szkole. Więcej o tym przeczytasz w artykule, czy studenci mają ferie?

Poza tym, jako osoba studiująca masz wolne w dni ustawowo wolne. Natomiast na czas świąt Bożego Narodzenia i wielkanocnych możesz liczyć na tygodniową przerwę od studiowania.

Sprawdź dodatkowo, jakie masz alternatywy dla tradycyjnych studiów!

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!