Jakie zniżki ma student dzięki legitymacji studenckiej?
Data dodania: 17 listopada, 2023 / Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024Czas studiowania to nie tylko sama nauka. To również wiele korzyści, które daje posiadanie statusu studenta. W takim razie, jakie zniżki ma student? Zniżki z legitymacją studencką pozwalają zaoszczędzić na biletach, usługach i rozrywce. W tym artykule dowiesz się, jakie zniżki są dostępne dla studentów oraz jak można z nich skorzystać, aby jak najlepiej wykorzystać rabaty dla studentów i codziennie oszczędzać.
Gdzie możesz korzystać ze zniżek dla studentów?
Pierwszym krokiem, żeby skorzystać ze zniżek dla studentów, jest posiadanie ważnej legitymacji studenckiej. To ona uprawnia Cię do wszelakich ulg studenckich. Wśród ulg ustawowych są np. ulgi na komunikację miejską od pociągów PKP po autobusy i tramwaje.
Jednak jednym z najpopularniejszych programów zniżkowych dla studentów jest Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC. To ona pozwala korzystać Ci ze zniżek i rabatów w Polsce i za granicą. Karta ISIC to nie tylko zniżki i rabaty, to również możliwość wykupienia ubezpieczenia NNW. Ta karta przyda się szczególnie tym studentom, którzy często podróżują poza granicami Polski lub biorą udział w wymianie studenckiej Erasmus.
Zagraniczni studenci mogą sobie również wyrobić kartę Erasmus Student Network, która potwierdza, że jesteś członkiem akademickich wymian międzynarodowych. W przeciwieństwie do karty ISIC ESN card obowiązuje tylko w wybranych krajach i uprawnia do zniżek u wskazanych partnerów.
Zniżki dla studentów w komunikacji miejskiej
Studenci, żeby dotrzeć do uczelni, najczęściej korzystają z komunikacji publicznej. Zniżki na przejazdy autobusami, tramwajami i pociągami pozwalają zaoszczędzić kilkaset złotych w skali miesiąca. Ze sporych zniżek nawet do -50% mogą korzystać studenci do 26 roku życia. Dzięki temu przejazdy komunikacją miejską nie obciążają niewielkiego budżetu studenckiego.
Jeżeli jeszcze dodatkowo skorzystasz z biletu ulgowego długookresowego, np. biletu miesięcznego, to twoja zniżka będzie jeszcze bardziej widoczna i opłacalna. Plusem jest to, że student nie musi tylko dojeżdżać do szkoły, żeby otrzymać tańszy przejazd. Zniżka obowiązuje do ukończenia 26 roku życia i warto z niej korzystać, póki masz aktualną naklejkę i legitymację studencką.
Zniżka studencka na rozrywkę — rabaty na bilety do kina
Studenci mogą liczyć na zniżki do kin, co pozwala również mniej zapłacić za spędzanie wolnego czasu. Jeżeli nie jesteś fanem kina, to także inne rozrywki będą Cię mniej kosztować. Niższe ceny dla studentów obowiązują również na wydarzenia kulturalne i sportowe jak np. koncerty albo mecze. Ulgi i zniżki oferują również siłownie, baseny i inne ośrodki sportowe. Dzięki temu studenci mogą dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, jednocześnie korzystając z atrakcyjnych rabatów.
Jak korzystać ze zniżek studenckich w restauracjach?
Popularne zniżki studenckie oferują również lokale gastronomiczne. Najczęściej dla studentów oferuje się z tzw. happy hours. Są to tańsze posiłki dla osób uczących się we wskazanych godzinach. Może to być np. pomiędzy 12 a 14. Co więcej, restauracje, bary i inne lokale w swojej ofercie często mają tańsze napoje i alkohole. Jeżeli chcesz skorzystać z ulg dla studentów, to sprawdź, czy dany lokal je oferuje i poinformuj o tym przed złożeniem zamówienia.
Z ofertą specjalną dla studentów spotkasz się przede wszystkim w lokalach położonych w dużych miastach, gdzie jest dużo uczelni wyższych. To mogą być knajpy z kebabem, bary mleczne, puby, ale również restauracje z obsługą kelnerską, jak np. w sieci Sphinx, gdzie w ofercie mają specjalną strefę studenta.
Tańsze bilety do muzeum, teatru poprzez okazanie legitymacji studenckiej
Ciekawą opcją na tańsze spędzanie wolnego czasu są zniżki na aktywności kulturalne i edukacyjne. Studenci mogą skorzystać z oferty wielu muzeów, teatrów, czy galerii sztuk pięknych. Dzięki temu studenci mogą poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie kulturowe, nie przeciążając zbytnio swojego budżetu.
Ponadto wiele uczelni organizuje specjalne wydarzenia edukacyjne oraz konferencje, które są dostępne dla studentów za atrakcyjną cenę lub nawet bezpłatnie. To wydarzenia wyłącznie dla studentów, które mają dodatkowo wzbogacić doświadczenia młodych osób lub ułatwić im w późniejszym czasie zdobycie pracy.
Zniżki handlowe na ubezpieczenia i konta bankowe dla studentów
Ostatnim obszarem, na który warto zwrócić uwagę, są zniżki na ubezpieczenia oraz różnego rodzaju usługi finansowe. Wiele firm ubezpieczeniowych i banków oferuje specjalne stawki dla studentów, umożliwiając im uzyskanie odpowiedniego zabezpieczenia bez nadmiernego obciążania swojego budżetu.
Student może korzystać z kont studenckich, które mają wysokie zniżki, a cześć usług jest po prostu darmowa. Najczęściej brak opłat dotyczy prowadzenia konta albo karty do konta. Mogą to być również darmowe bankomaty. To jedne z przywilejów, jakie przysługują osobom uczącym się w wieku do 26 lat. Założenie konta jest proste i najczęściej otworzysz rachunek bankowy bez wychodzenia z domu.
Zniżki dla studentów mogą stanowić istotne wsparcie finansowe dla młodych osób, które jeszcze się uczą. Umożliwia im to korzystanie z różnego rodzaju usług i produktów po atrakcyjnych cenach. Dzięki zniżkom studenci mogą zaoszczędzić pieniądze na transporcie, rozrywce, jedzeniu, kulturze, edukacji, ubezpieczeniach oraz wielu innych obszarach ich życia codziennego. Dlatego warto wykorzystywać swój status studenta, póki jest taka okazja. Ceny biletów dla studentów są śmieszne niskie i żal by było nie czerpać z tych przywilejów.