Czy studenci mają ferie zimowe?
Data dodania: 18 grudnia, 2023 / Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024Po skończeniu szkoły średniej możesz się zastanawiać, czy studenci mają ferie zimowe? Studenci mogą liczyć na dłuższą przerwę zimą, jednak nie są to ferie, które znają z poprzednich lat edukacji. Sprawdź, jakie dni wolne od nauki przysługują podczas studiowania.
Ferie zimowe na studiach
Oficjalnie na studiach nie ma ferii zimowych, jakie znasz z poprzednich lat nauki. Jednak każda uczelnia wyższa w okresie zimowym ma przerwę świąteczną na czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku, która trwa zazwyczaj tydzień. Jednak jest jeszcze przerwa międzysemestralna, która również trwa oficjalnie jeden tydzień.
Przy czym warto podkreślić, że każdy semestr kończy się sesją egzaminacyjną. Dlatego im szybciej zdasz sesję, tym możesz liczyć na dłuższą przerwę od zajęć na uczelni. Jeżeli nie uda Ci się zaliczyć egzaminów w pierwszym terminie i czeka Cię sesja poprawkowa. Przez to możesz nie skorzystać z przerwy zimowej. Chociaż nie będzie w tym czasie zajęć, to będziesz musiał się uczyć i stawiać się na terminy poprawek.
Ile trwają ferie zimowe dla studentów?
Na uczelniach nie funkcjonuje coś takiego jak ferie zimowe. Za to są przerwy świąteczne, semestralne, czy międzysemestralne. Czas ich trwania ustala bezpośrednio zarząd uczelni. Także długość trwania przerwy między semestrami zimowym i letnim może być różna w zależności od uczelni, na której studiujesz. Najczęściej studenci mogą liczyć na około 1 tydzień ferii na studiach.
Najlepiej zapoznać się z kalendarzem akademickim obowiązującym na twoim uniwersytecie. Wtedy dowiesz się, kiedy wypadają przerwy w nauce i jak długo trwają w danym okresie.
Dowiedz się, jak wybrać uniwersytet pod swoje potrzeby.
Jak wygląda kalendarz akademicki?
Kalendarz akademicki określa, że termin rozpoczęcia roku akademickiego zaczyna się 1 października i trwa do końca czerwca kolejnego roku kalendarzowego. Jak widzisz, rok akademicki różni się od szkoły średniej. Zarówno w ciągu roku szkolnego, jak i na studiach masz wiele przerw od nauki oraz wakacje letnie. Choć wakacje studenckie są o miesiąc dłuższe, bo kończą się dopiero 30 września.
Wakacje zimowe w szkołach zależą od tego, w jakim województwie mieszkasz. Zazwyczaj są cztery tury ferii. Ferie obowiązują od wieku przedszkolnego do końca szkoły średniej. Natomiast przerwy zimowe w studiowaniu zależą od tego, na jakiej uczelni studiujesz. Organizacja roku akademickiego zależy od postanowienia rektora. Ustala on terminy sesji oraz początek i koniec poszczególnych semestrów.
Warto podkreślić, że różnice te wynikają z tego, że szkoły podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej. Za to uczelnie podlegają osobnej jednostce, jaką jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sprawdź, czy lepsze są studia w kraju, czy za granicą.
Jakie dni wolne obowiązują studentów?
Pomimo tego, że na studiach jest krótka przerwa zimą i długa przerwa latem, to studenci mogą liczyć na dodatkowe dni wolne od nauki. Wynikają one przede wszystkim z ustawowych dni wolnych od pracy. Rektor może zarządzić np., że jeżeli 11 listopada wypada w czwartek, to piątek będzie również dniem wolnym od zajęć. Poza tym wypada jeszcze na wiosnę Wielkanoc. Dzięki temu podczas trwania semestru letniego możesz liczyć na wiosenną przerwę, która często trwa około jednego tygodnia.
Dlatego podczas przeglądania rozpiski zajęć na poszczególne semestry zwróć uwagę na takie daty jak:
- 1 listopada – Święto Wszystkich Zmarłych,
- 11 listopada – Dzień Niepodległości,
- 25 i 26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia,
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- 1 i 3 maja – Święto Pracy i Święto Konstytucji Trzeciego Maja.
Poza tym są jeszcze ruchome święta, czyli Święta Wielkanocne, które wypadają w marcu albo kwietniu oraz Boże Ciało, które najczęściej przypada w czerwcu. Przy tych świętach możesz liczyć na dłuższą przerwę od zajęć.
Semestr zimowy a semestr letni na uczelni
Na polskich uczelniach rok akademicki jest podzielony na 2 semestry – zimowy i letni. Semestr zimowy trwa od października do lutego. Przy czym końcem stycznia studenci mają sesję egzaminacyjną. Po jej oficjalnym zakończeniu jest tydzień przerwy, który można uznać za odpowiednik szkolnych ferii.
Letni semestr zaczyna się w lutym i trwa do 30 września. Tutaj warto też pamiętać, że letnia sesja egzaminacyjna przewidziana jest na czerwiec. Po jej zakończeniu studenci, którzy zaliczyli wszystkie egzaminy, mogą rozpocząć wakacje. Natomiast ci, którzy będą musieli poprawiać przedmioty na sesji poprawkowej, to mają na to czas początkiem września.
Ile trwa semestr na studiach dziennych i zaocznych?
Nieważne czy studiujesz na studiach dziennych, czy zaocznych. Semestry i sesje są wyznaczone w tym samym czasie i trwają około 15 tygodni. Przy czym studenci zaoczni mają zjazdy weekendowe, co około 2 tygodnie i trwają one od 8 do 12 godzin dziennie. Zajęcia mogą się zaczynać w piątki lub soboty. Tutaj tempo jest intensywne i studenci przede wszystkim muszą bazować na samodzielnej nauce, bo mają mniej zajęć niż koledzy ze studiów dziennych.
Może się wydawać, że na studiach dziennych jest mniej nauki. Przy czym łatwiej jest rozłożyć zajęcia od poniedziałku do piątku, żeby studenci nie siedzieli po 8 godzin na uniwersytecie. Studenci dzienni za to mogą mieć dni wolne w trakcie tygodnia albo tzw. okienka, w których mają przerwę pomiędzy zajęciami.