Ile trwa kwadrans studencki?
Data dodania: 16 listopada, 2023 / Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024Jako nowy student warto, żebyś poznał najważniejsze terminy, jakim między innymi jest kwadrans akademicki. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, ile trwa kwadrans studencki, czy wszystkie zajęcia na studiach są obowiązkowe, jak ma się regulamin do tradycji 15 minut spóźnienia. Zapraszamy do czytania i zapoznania się z poradami, jak zarządzać czasem na studiach.
Co oznacza i jak działa kwadrans studencki?
Kwadrans studencki lub inaczej kwadrans akademicki to czas, w którym studenci mają pojawić się na zajęciach po ich oficjalnym rozpoczęciu. Jak sama nazwa wskazuje, studencki kwadrans trwa 15 minut. Jednak zasady panujące na danej uczelni mogą być inne. Także sami studenci mogą inaczej umówić się z prowadzącym w kwestii spóźnień na zajęcia. Studencki kwadrans dotyczy też wykładowców. Pozwala to studentom zrezygnować z zajęć dydaktycznych, jeżeli prowadzący spóźnia się powyżej 15 minut.
Jednak nie wszędzie ta zasada obowiązuje. Zwłaszcza na ćwiczeniach obecność jest obowiązkowa i sprawdzana. Jeżeli na początku semestru nie umówicie się z prowadzących, że można się spóźnić na zajęcia, to każda taka sytuacja nie będzie akceptowana.
Obecność na zajęciach na studiach
Studia rządzą się własnymi prawami i nowością jest dla uczniów kończących naukę w szkole średniej, że część zajęć nie jest obowiązkowa. Dotyczy to najczęściej wykładów. Jednak w praktyce bywa różnie, a i wykładowcy mogą sprawdzać regularnie (lub tylko na niektórych wykładach) komu zależy na nauce i przygotowaniu do egzaminu. Właśnie mimo to, że część zajęć studenckich nie będzie obowiązkowa, to jednak każde z nich kończą się egzaminem lub w przypadku ćwiczeń kolokwium.
Poza tym przez spóźnienia lub nieobecności mogą umknąć studentom ważne informacje, o które potem trzeba się prosić kolegów lub koleżanki. Co więcej, każde takie wejście po czasie rozpoczęcia sprawia, że prowadzący zajęcia i inni studenci są dekoncentrowani. Dlatego punktualność oznacza zarówno zdobycie pełnej wiedzy, jak i oznacza szacunek dla profesorów, doktorów i innych studentów.
Jak spóźnienia mogą wpływać na naukę?
Każde spóźnienie na studiach magisterskich lub licencjackich sprawiają, że ciągle musisz gonić materiał, żeby nadrobić braki. Często na początku podawane są informacje, które są wartościowym wprowadzeniem do nowej lekcji. Czasem nawet prowadzący podają, jak mogą wyglądać pytania na zaliczeniu. Jeżeli Cię to ominie, to pozostaje tylko liczyć na dobre serca innych studentów, że ktoś będzie chciał Ci przekazać, co działo się na początku zajęć. Przy czym każdy uczy się inaczej i inne informacje może uznać za warte zapisania.
Jak zarządzać czasem, żeby nie spóźniać się na studia?
Aby być punktualnym, wystarczą dwie rzeczy, które powinny Ci ułatwić dotarcie na zajęcia na czas. Po pierwsze pomocne będzie ustalenie sobie planu dnia. Nie tylko dostosuj się do harmonogramu na dany rok akademicki. W kalendarzu lub na kartce zapisz, co masz do wykonania na każdy dzień. Spróbuj również oszacować, ile zajmą Ci poszczególne czynności. Warto też zapisać, ile zajmuje Ci dojazd do uniwersytetu.
Skoro masz już zaplanowany swój tydzień, to możesz w drugim kroku przejść do ustalenia priorytetów. Jakie zadania są dla Ciebie najważniejsze i których nie możesz przesunąć. Nie odkładaj też rzeczy na ostatnią chwilę. Nawet drobne przesunięcia w czasie, zwłaszcza rano, mogą finalnie doprowadzić do tego, że spóźnisz się na wykład.
W okresie studiów to właśnie nauka powinna stać na pierwszym miejscu na twojej liście priorytetów. Resztę planów możesz pod studia dopasować. Dzięki temu na bieżąco będziesz z przerabianym materiałem i do zdania egzaminu nie będziesz potrzebował zarywać nocek, gdy termin egzaminu zbliża się nieuchronnie.
Zadbanie o zarządzanie czasem oraz naukę na bieżąco pozwoli Ci uchronić się przed sesją poprawkową. To w końcu największa zmora studentów niezależnie od tego, na którym roku studiów obecnie się uczą.
Regulamin studiów a kwadrans akademicki
Nim zechcesz ochoczo skorzystać z tradycji i przywileju, jakim jest kwadrans akademicki, to warto spojrzeć do regulaminu uczelni. Może okazać się, że na niektórych zajęciach dostajesz punkty za obecność. Szkoda byłoby je tak łatwo stracić tylko dlatego, że za każdym razem korzystasz z 15 minut spóźnienia. W związku z tym lepiej poznać obyczaje, jakie panują na konkretnej uczelni, żeby potem nie było rozczarowania. Poza tym, jeżeli grupa oczekująca na profesora dostała informację o spóźnieniu, to uciekać raczej nie powinna. Konsekwencje takiej rezygnacji mogą odczuć boleśnie ci, którzy przekładają niepisaną tradycję nad szacunek do innych osób.
Kwadrans akademicki to zwyczaj od dawna stosowany i podobno jego początków można doszukiwać się na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Choć studenci cieszą się i swobodnie korzystają z piętnastu minut na spóźnienie, to warto się zastanowić czy w każdym przypadku takie zachowanie będzie dobrze odebrane. Czym innym są niespodziewane wydarzenia, które utrudniają dotarcie na zajęcia, a czym innym brak szacunku wobec nauczyciela akademickiego.