Najlepsze kierunki studiów sportowych
Data dodania: 16 listopada, 2023 / Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024Interesujesz się sportem i wiążesz z nim swoją przyszłość? W takim razie dowiedz się, jakie są najlepsze kierunki studiów sportowych i dlaczego warto studiować sport. Uczelnie oferują różne specjalizacje i zdobycie wiedzy oraz doświadczenia, które pozwoli Ci rozwijać karierę w branży. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co możesz studiować, jakie są wymagania wobec maturzystów oraz w jakim zawodzie możesz znaleźć pracę jako absolwent kierunków sportowych.
Jakie są kierunki studiów sportowych?
Akademie wychowania fizycznego i inne uniwersytety oferują wiele różnych kierunków studiów, które pozwolą Ci rozwijać swoje zainteresowania w danej dziedzinie sportowej. W szkołach znajdziesz specjalizacje, które wiążą się z medycyną w sporcie jak np. fizjoterapia. Są też kierunki pozwalające rozwijać się studentom w zakresie edukacyjnym, czyli stać się w przyszłości trenerem czy nauczycielem wychowania fizycznego. Możesz też kształcić się w kierunkach związanych z zarządzaniem i marketingiem, po których możesz znaleźć pracę jako menadżer organizacji sportowych, albo analityk sportowy. Co więcej, sport łączy się z turystyką, więc na uczelniach tego typu znajdziesz też kierunki, które w przyszłości pozwolą Ci pracować w branży turystycznej, czy hotelarskiej.
Na jakiej uczelni warto studiować kierunki sportowe?
Wybór odpowiedniej uczelni powinieneś uzależnić od tego, jaką ma potencjał naukowy. Oznacza to, ile potencjalnych kierunków do studiowania oferuje Ci uczelnia oraz jakie będziesz mieć perspektywy, jako absolwent na rynku pracy. W tym celu są tworzone specjalne rankingi uczelni i szkół wyższych w Polsce, czy w Europie. Pod kątem wyboru najlepszej uczelni warto zweryfikować również, z jakimi klubami i organizacjami sportowymi współpracuje. W ten sposób zweryfikujesz, jakie możliwości praktyk daje Ci uczelnia w trakcie nauki. Zwróć również uwagę na infrastrukturę sportową szkoły taką jak siłownia, boiska i inne obiekty sportowe. Dzięki temu sprawdzisz potencjał sportowy uczelni.
Studia sportowe wymagania wobec maturzystów
Od kandydata na studia sportowe uniwersytety wymagają, żeby maturzysta przedstawił wyniki z matury takich przedmiotów jak:
- język obcy,
- matematyka,
- język polski,
- geografia,
- biologia,
- chemia,
- fizyka.
Oczywiście wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni i wybranego kierunku. Przykładowo kierunki związane z medycyną będą wymagały dostarczenia wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów takich jak biologia czy chemia. Poza tym to, czy dostaniesz się na wybrany kierunek, zależy również to, czy przejdziesz egzaminy praktyczne, które mają na celu ocenę stanu zdrowia przyszłego studenta. Zwłaszcza uczelnie typu AWF przeprowadzają testy sprawnościowe.
Jak wyglądają praktyki na studiach sportowych?
Praktyki zawodowe dotyczą zarówno studentów na stopniu licencjata, jak i magistra. Rodzaj praktyk będzie zależeć bezpośrednio od twojego kierunku kształcenia. Jeżeli zdecydowałeś się na kierunek dotyczący nauczania, to twoje praktyki będą wymagały uczestniczenia np. w szkolnych zajęciach wychowania fizycznego. Kierunki sportowe to również turystyka i rekreacja, na których doświadczenie możesz zdobywać m.in. w biurze turystycznym.
Jaka praca po studiach na kierunkach sportowych?
Uczelnie publiczne i niepubliczne oferują swoim studentom obiecujące kariery w przyszłości. Możesz zajmować się fizjologią w sporcie, turystyką rekreacyjną, ale też pójść w kierunku związanym z biznesem w branży sportowej. Pożądanymi zawodami, których brakuje na rynku pracy, to instruktorzy i trenerzy personalni, którzy promują zdrowy styl życia, pracownicy biur podróży, animatorzy, menadżerowie hoteli czy gospodarstw agroturystycznych.
Ciekawą opcją jest możliwość pracy jako analityk sportowy. Takich specjalistów szukają przede wszystkim bukmacherzy. W tym zawodzie ważne jest zdobywanie ścisłej wiedzy, a nie bazowanie na wysiłku fizycznym. To przede wszystkim umiejętność analizowania wyników, ale też pomoc sportowcom w osiąganiu lepszych rezultatów. Jeżeli interesuje Cię praca jako analityk sportowy u bukmachera lub innej organizacji sportowej (np. jako pomocnik trenera drużyny sportowej), to uczelnie oferują studia podyplomowe w tym zakresie. Dzięki nim dowiesz się nie tylko jak przeprowadzać jakościową analizę, ale też jakie programy mogą Ci w tym pomóc.
Czy warto studiować sport?
Ukończenie studiów magisterskich czy licencjackich związanych ze sportem daje wiele korzyści. Po pierwsze studenci zdobywają podstawową wiedzę z określonej dziedziny sportu. Po drugie studia sportowe to przede wszystkim praktyka, czyli nastawienie na zajęcia sportowe i ćwiczenia. Dzięki temu absolwenci kierunków sportowych to osoby nastawione na połączenie pasji z pracą. Polskie uczelnie pozwalają też studentom rozwijać umiejętności interpersonalne, komunikacyjne i przywódcze, które są bardzo ważne podczas zdobywania wiedzy o sporcie. Natomiast praktyki akademickie, które organizowane są przez szkoły, pozwalają nie tylko zdobywać doświadczenie. To już zdobywanie pierwszych kontaktów zawodowych, które mogą być istotne podczas późniejszego rozwoju kariery w tej branży.
Jeżeli interesujesz się sportem i chcesz związać z nim swoją przyszłość, to studia sportowe zapewnią Ci zdobycie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego. Perspektywa pracy po tych studiach jest ogromna i absolwenci mają w czym wybierać. To nie tylko zawody związane z ciągłą aktywnością fizyczną, ale też bardziej statyczna praca, która wymaga analitycznego myślenia, jak w przypadku analityka sportowego, czy trenera. Ważne jest tylko wybranie odpowiedniej uczelni, która zapewni Ci rozwój na wysokim poziomie. W tym celu warto porównać szkoły w różnych rankingach uczelni.